Wróć do listy publikacji

Woda alkaliczna – jak często należy ją pić?

16 grudnia 2022
  • Artykuły o wodzie

Woda jest substancją niezbędną do życia każdego człowieka. Jest ona podstawowym składnikiem pokarmowym niemowląt, osób dorosłych oraz seniorów. Woda jest nośnikiem substancji odżywczych i rozpuszczalnikiem związków powstających w procesach metabolicznych. Wybierając wodę do codziennego spożywania, warto zdecydować się na taką, która posiada również walory zdrowotne (np. woda alkaliczna).

Zawartość wody w organizmie człowieka jest zróżnicowana. Najwięcej jest jej w organizmie noworodka (94%) i niemowlęcia (75%), natomiast najmniej u osób starszych. Ciało człowieka składa się w 65% z wody. Dzienne zapotrzebowanie na wodę  u dziecka szacowane jest na  10-15% masy jego ciała. U osób dorosłych w umiarkowanej temperaturze otoczenia zapotrzebowanie wynosi 2-4% masy ciała. Średnie zapotrzebowanie na wodę u kobiet wynosi 2064 ml/dobę, a u mężczyzn – 2500 ml/dobę.

Zalecenia Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA – European Food Safety Authority) odnośnie do ilości płynów w codziennej diecie określono następująco:

  • dzieci w wieku 2-3 lata – 1300 ml;
  • dzieci w wieku 4-8 lat – 1600 ml;
  • chłopcy w wieku 9–13 lat – 2100 ml;
  • dziewczynki w wieku 9-13 lat – 1900 ml;
  • dziewczęta powyżej 13. roku życia, kobiety – 2000 ml;
  • chłopcy powyżej 13. roku życia, mężczyźni – 2500 ml

(źródło: https://www.wodanastart.pl/artykul/stanowisko-grupy-ekspertow-w-sprawie-zalecen-dotyczacych-spozycia-wody-i-innych-napojow-przez-niemowleta-dzieci-i-mlodziez).

Woda alkaliczna – co to jest?

Każdy płyn, w tym także woda, ma określone pH. Skala pH określa kwasowość i zasadowość roztworów wodnych związków chemicznych. Może ona przyjmować wartości od 0 do 14, gdzie pierwsza liczba oznacza silny, stężony kwas, a druga – silną, stężoną zasadę. Im niższe jest pH, tym bardziej kwaśny odczyn, a im wyższe pH, tym bardziej zasadowy odczyn. pH zbliżone do 7 oznacza odczyn neutralny, czyli ani kwaśny, ani zasadowy.

Zwykła woda, jaką pijemy, ma pH zbliżone do 7. Natomiast woda alkaliczna wyróżnia się lekko podwyższonym odczynem pH, około 8-10 pH. Spowodowane jest to zawartością naturalnie występujących w nich minerałów lub uzyskaniem zasadowości w procesie jonizacji. Woda alkaliczna ma na celu podwyższenie pH płynów ustrojowych, które jest obniżone na skutek nieodpowiedniej diety oraz różnych aspektów cywilizacyjnych.

Wartości zdrowotne wody alkalicznej

Woda alkaliczna ma wyrównywać pH w organizmie. Organizm człowieka ma silne mechanizmy regulujące odczyn jego płynów, z tego powodu nie ma możliwości wpływać na płyn, jakim jest woda o podwyższonym pH. Produkt spożywczy, czy też napój spożywany przez człowieka, trafia do jego żołądka, w którym wytwarzany jest sok żołądkowy. Jednym z jego składników jest kwas solny, który ma bardzo niskie pH. Z tego powodu odczyn soku żołądkowego wynosi 1,35-3,5, czyli jest niezwykle kwaśny. Jony wodoru pochodzące z kwasu solnego bardzo szybko neutralizują jony zasadowe obecne w wodzie. Kwaśny odczyn żołądka jest potrzebny w procesie trawienia, jego podwyższenie spowodowałoby utrudnienie tego potrzebnego dla organizmu procesu.

Właściwości zdrowotne wody alkalicznej:

  • podnosi poziom tlenu we krwi;
  • pomaga utrzymać równowagę kwasowo-zasadową organizmu;
  • działa antyoksydacyjnie;
  • spowalnia starzenie się komórek;
  • wzmacnia odporność;
  • wspomaga przemianę materii;
  • pomaga w szybkiej regeneracji komórek;
  • przeciwdziała przewlekłemu zmęczeniu;
  • ujędrnia skórę;
  • wspomaga prawidłowy proces trawienia.

Jak powstaje woda alkaliczna?

Woda zasadowa wydobywana jest z wód głębinowych, a następnie jest poddawana procesowi jonizacji. W wodzie jonizowanej odczyn kwaśny zostaje oddzielony od zasadowego. Woda alkaliczna może być także przygotowywana w domu. Do takiego procesu potrzebne jest specjalne urządzenie, czyli jonizator.

Jonizatory wody alkalicznej przeznaczone są do wytwarzania wody zjonizowanej (alkalicznej i zasadowej) w domowych warunkach. Przykładem jest Aquator Mini Silver 2019. W urządzeniu takim można wytworzyć jednorazowo 1,1 l zjonizowanej wody alkalicznej i 0,4 l zjonizowanej wody kwasowej. Wartość uzyskanego pH w wodzie można sobie ustawić według dołączonej do instrukcji tabeli. We wspomnianym jonizatorze zastosowano membrany ze specjalnego trwałego materiału.

Jonizatory potrafią zmienić każdy rodzaj wody w alkaliczną. To możliwe dzięki procesowi elektrolizy. Zjawisko to polega na przepuszczeniu prądu stałego pomiędzy dwiema elektrodami (anodą i katodą), które są oddzielone półprzepuszczalną membraną. W trakcie elektrolizy następuje rozbicie pierwiastków zawartych w wodzie na jony wodorowe oraz jony hydroksylowe. Jony wodorowe tworzą zjonizowaną wodę alkaliczną, bogatą w pierwiastki jak wapń, magnez, potas, wodór.  Natomiast jony hydroksylowe są odpowiedzialne za wodę kwaśną, w której znajdują się chlor, siarka, fosfor, tlen oraz dodatnie kwaśne jony.

Jak często pić wodę alkaliczną?

Profilaktyczne spożywanie wody alkalicznej przyniesie najskuteczniejsze efekty po przynajmniej dwóch tygodniach jej regularnego picia. Najlepiej wodą alkaliczną zastąpić wodę butelkowaną i kranową. Ilość spożywanej wody alkalicznej powinna wynosić 30 ml na każdy kilogram masy człowieka, czyli średnio dla dorosłej osoby to około 2-2,5 litr dziennie.

Wodę alkaliczną najlepiej spożywać na czczo, czyli poranek zacząć od spożycia szklanki takiej wody. Warto pamiętać, że wodę o odczynie zasadowym powinno spożywać się godzinę przed posiłkiem małymi łykami, aby nie zaburzać procesu trawienia. Aby picie wody alkalicznej przyniosło zdrowotne rezultaty, trzeba ją spożywać regularnie, kilka razy dziennie przez około dwa tygodnie lub dłużej.

Woda alkaliczna jonizowana ma wiele wartości zdrowotnych, dlatego warto ją wprowadzić do swojej codziennej diety. Aby przygotowywać sobie taką wodę w domu, najlepiej zaopatrzyć się w jonizator wody alkalicznej. Pamiętajmy, że woda alkaliczna, po przygotowaniu może być przechowywana w lodowce przez 24 godziny. Dodatkowo warto wiedzieć, że wody alkalicznej nie powinny pić osoby cierpiące na zaburzenia pracy nerek oraz małe dzieci.

Zastrzeżenie:

Produkty, artykuły i inne treści na jonizatory.eu nie są do diagnozowania, leczenia, łagodzenia lub zapobiegania jakiejkolwiek chorobie lub w zaburzeniach zdrowia. Artykuły/treści na stronie nie zostały poddane zatwierdzeniu przez agencje rządowe. Treści publikowane na serwisie nie mogą być traktowane jako porady lekarskie lub diagnozowanie jakiejkolwiek choroby. W odniesieniu do spraw dotyczących leczenia konieczny jest kontakt z pracownikami służby zdrowia.

Udostępnij:
Jak działa oczyszczacz powietrza Poprzedni Jak działa oczyszczacz powietrza? 16 grudnia 2022 Następny Wodór cząsteczkowy wzmaga proliferację komórek nowotworowych, które wykazują silną reakcję mitochondrialnego niezwiniętego białka 06 lutego 2023
Podobnie wpisy z kategorii