Nanofiltracja do usuwania arsenu

Nanofiltracja do usuwania arsenu

Każdy z nas chce pić jak najlepszej jakości wodę. Bez tego jesteśmy skazani na picie płynu, który może być zanieczyszczony w różny sposób. Do jednych z najniebezpieczniejszych substancji należy nieorganiczny arsen. Skuteczna w jego usuwaniu jest nanofiltracja.

Wspomniany już nieorganiczny arsen (As) jest bardzo toksyczny dla żywych organizmów i może powodować raka. Wypróbowywane były różne techniki usuwania arsenu, ale okazywały się albo nieskuteczne, albo bardzo drogie. Nadzieję daje jednak technologia oparta na membranie nanofiltracyjnej. Jej skuteczność potwierdzają badania opisane w artykule Nanofiltration for Arsenic Removal: Challenges, Recent Developments, and Perspectives. Oto najważniejsze wnioski z tego artykułu.

Dlaczego warto pomyśleć o nanofiltracji wody?

Coraz trudniej na naszej planecie o czystą wodę pitną. Z jednej strony wyczerpują się wody gruntowe, z drugiej – negatywnie wpływają zmiany klimatu. Woda jest najczęściej zanieczyszczana barwnikami organicznymi, metalami radioaktywnymi i ciężkimi, a także oksyanionami metali, jak arsen. Ten jest wyjątkowo niebezpieczny, ponieważ przedostaje się do wody z naturalnych źródeł i jest rakotwórczy. Powoduje także choroby skóry. WHO i Unia Europejska ustaliły maksymalne limity zawartości arsenu w wodzie pitnej na 0,01 mg/l, aby zapewnić bezpieczne jej spożywanie. W związku z tym skuteczne metody oczyszczania w celu usuwania arsenu z wody mają kluczowe znaczenie i głęboką wartość społeczną. Opracowane metody usuwania As obejmują strącanie chemiczne, adsorpcję, koagulację, elektrokoagulację, wymianę jonową, utlenianie i filtrację membranową. Tutaj omawiamy ostatnie rozwiązanie.

Nanofiltracja, filtracja membranowa do usuwania arsenu

Filtracja membranowa to technologia wspomagająca w dziedzinie technologii separacji. W ostatnich latach oczyszczanie wody pitnej przy użyciu technologii membranowej stało się atrakcyjne na całym świecie dzięki swojej prostocie i wszechstronności. Jednym z najpopularniejszych procesów filtracji membranowej jest nanofiltracja (możliwa także w warunkach domowych). Nanofiltracja domowa to wysoce wydajna, niskoenergetyczna, napędzana ciśnieniem technologia membran separacyjnych do skutecznego usuwania substancji rozpuszczonych o niskiej masie cząsteczkowej, takich jak sole, glukoza, laktoza, mikrozanieczyszczenia i naturalna materia organiczna w zanieczyszczonej wodzie.

Membrana NF jest używana już od lat 80. XX wieku. Wykorzystuje się tu różnicę ciśnień między obydwoma stronami membrany. Pod wpływem wysokiego ciśnienia z sieci wodociągowej woda przechodzi na drugą stronę membrany, gdzie jest niższe ciśnienie. Na membranie pozostają zanieczyszczenia.

Nanofiltracja doskonale sprawdza się także w usuwaniu arsenu, co zostało udowodnione w artykule, o którym wcześniej wspomnieliśmy. To wszystko sprawia, że nanofiltracja jest bardzo skuteczna w oczyszczaniu wody pitnej. Do tego taką filtrację można wykonać we własnym domu dzięki nowoczesnym filtrom do nanofiltracji. Warto w tym przypadku stawiać na znane, renomowane firmy.