Wróć do listy publikacji

Wodór cząsteczkowy dla zdrowia – czy lepiej wdychać gaz wodorowy, czy pić wodę z wodorem?

02 lutego 2022
  • Wodór i Zdrowie
Wodór cząsteczkowy dla zdrowia

Badania podstawowe i kliniczne wykazały, że wodór jest istotnym fizjologicznym czynnikiem regulacyjnym, który wywiera na komórki oraz całe organy wpływ antyoksydacyjny, przeciwzapalny i antyapoptyczny. Terapeutycznie wodór może być podawany na kilka sposobów: inhalacje wodorem lub picie wody wodorowej. Który sposób podania wodoru jest lepszy?

Wodór to najlżejszy i najbardziej rozpowszechniony pierwiastek we wszechświecie, Jest źródłem energii dla naszego słońca i gwiazd. Dodatkowo to najprostszy i najlżejszy z pierwiastków chemicznych, jest bezwonny, bezbarwny, bezsmakowy, a jednocześnie łatwo palny. Wodór w stanie wolnym występuje na Ziemi w niewielkich ilościach, głównie w górnych warstwach atmosfery i we wulkanach. Ten najbardziej rozpowszechniony pierwiastek jest równocześnie niezwykle maleńki – na każde dwa miliony cząsteczek atmosfery Ziemi tylko jedna to wodór cząsteczkowy H2. I to właśnie rozmiar wodoru ma znaczenie dla ludzkiego organizmu. Jego „nano” skala pozwala na przenikanie wszystkich barier w ludzkim organizmie. Wodór z łatwością przenika przez błony komórkowe, docierając do wnętrza komórek, a nawet do ich jądra.

Jak wodór cząsteczkowy wpływa na organizm człowieka?

Najistotniejszą cecha wodoru jest jego łatwa przenikalność. Dzięki swoim mikroskopijnym rozmiarom dociera do wszystkich miejsc w organizmie i neutralizuje tam wolne rodniki hydroksylowe, które go uszkadzają. W walce z wolnymi rodnikami jest on dużo skuteczniejszy niż powszechnie znane antyoksydanty jak witaminy czy koenzym Q. Wodór ma niezwykle właściwości i świetnie radzi sobie z wychwytywaniem wolnych rodników. Nie dość, że nie dopuszcza do zniszczeń spowodowanymi wolnymi rodnikami, to dodatkowo nawadnia organizm. Wybiórcze działanie wodoru na rodniki hydroksylowe i nadtlenoazotyn chroni człowieka przed poważnymi schorzeniami. Wodór pozytywnie wpływa na centralny układ nerwowy, układ oddechowy, reumatoidalne zapalenie stawów oraz na inne organy jak wątroba, trzustka, jelita i nerki.

Woda wodorowa czy gaz wodorowy – jak przyjmować wodór?

Woda wodorowa ma dobroczynny wpływ na zdrowie człowieka. Można ją uzyskać za pomocą generatora wodoru, w którym dochodzi do nasycenia wody wodorem cząsteczkowym. Obecność wodoru w wodzie ma charakter nietrwały. Z powodu swoich maleńkich rozmiarów wodór szybko ulatnia się z pojemnika, w którym przechowujemy napój. Jednak regularne picie wody wodorowej ma wiele zalet, dzięki niej chronimy komórki oraz DNA przed uszkodzeniami, zmniejszamy ryzyko wystąpienia schorzeń jak alergia, astma i cukrzyca.

Oddychanie gazem wodorowym pozwala na przyjmowanie dużych ilości wodoru cząsteczkowego w krótkim czasie. Natomiast woda wodorowa zawiera mniejsze ilości pierwiastka, dlatego na rezultaty jej spożywania musimy dużej poczekać. Jednak wodę wodorową można przyrządzić samodzielnie w domu. Inaczej jest z przyjmowaniem gazu z wodorem, ten można aplikować jako kurację terapeutyczną pod nadzorem specjalisty. W rzeczywistości jednak każdy sposób przyjmowania wodoru cząsteczkowego jest korzystny dla organizmu.

Wodór cząsteczkowy ma bardzo pozytywny wpływ na organizm człowieka. Jego mikroskopijne rozmiary i właściwość wychwytywania wolnych rodników sprawia, że ma on cechy zdrowotne i lecznicze. Jeśli zależy nam na szybkich efektach terapeutycznych wodorem, warto skorzystać z gazu wodorowego. Jeśli jednak traktujemy wodór profilaktycznie, zacznijmy od spożywania wody wodorowej, którą można wykonać w domu.


Wszelkie materiały, artykuły (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone na serwisie „jonizatory.eu” chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Ich kopiowanie lub modyfikacje będą zgłaszane do odpowiednich służb.

Udostępnij:
Jak jonizacja ujemna wpływa na lepsze samopoczucie? Poprzedni Jak jonizacja ujemna wpływa na lepsze funkcjonowanie organizmu? 01 lutego 2022 Następny FAQ – Woda wodorowa i jonizowana 23 lutego 2022 FAQ - Woda wodorowa i jonizowana
Podobnie wpisy z kategorii