Wróć do listy publikacji

Jak jonizacja ujemna wpływa na lepsze funkcjonowanie organizmu?

01 lutego 2022
  • Artykuły o powietrzu
Jak jonizacja ujemna wpływa na lepsze samopoczucie?

Przebywając w górach, na plaży, w lesie lub spacerując po burzy, czujemy nagły przypływ energii oraz znaczącą poprawę nastroju. Natomiast siedząc w zamkniętym pomieszczeniu pełnym urządzeń elektrycznych, odczuwamy zmęczenie, nękają nas bóle głowy oraz nudności. Wpływ na jakość powietrza w tych miejscach ma ilość jonów ujemnych oraz dodatnich. Okazuje się, że tylko jonizacja ujemna poprawia nasze samopoczucie.

Obecność jonów w powietrzu ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zaburzona równowaga pomiędzy jonami dodatnimi i ujemnymi negatywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Jony ujemne to niewidzialne cząsteczki, które występują w powietrzu i posiadają ujemny ładunek elektryczny. Działają bardzo pozytywnie na organizm człowieka. Inaczej jest z jonami dodatnimi, te powstają w miejscach, gdzie jest dużo urządzeń elektrycznych jak telewizory, komputery itd. Duża ilość jonów dodatnich w powietrzu sprawia, że odczuwamy bóle głowy oraz zmęczenie.

Na czym polega jonizacja?

W powietrzu znajdują się cząsteczki o ładunku elektrycznym dodatnim i ujemnym, które są jonami. Unoszące się w powietrzu pyłki, wirusy, pleśnie i bakterie są naładowane dodatnio, dlatego w zanieczyszczonym powietrzu na zewnątrz oraz wewnątrz mieszkania można zaobserwować duże ilości jonów dodatnich. Jonizacja to proces, podczas którego dochodzi do neutralizacji cząsteczek dodatnich za pomocą jonów ujemnych. Do ich wygenerowania potrzebne jest silne pole elektryczne, które jest wytwarzane przez jonizator. Wytworzone podczas jonizacji jony ujemne przyczepiają się do jonów dodatnich i zmieniają ich ładunek. Na skutek tego procesu jony dodatnie stają się ciężkie i opadają na podłogę, meble, ściany i fotele. To oznacza, że zostały zneutralizowane, a nie zniszczone. Po jonizacji pomieszczenia niezbędne jest usunięcie tych cząsteczek z różnych przedmiotów. Można to zrobić za pomocą odkurzacza lub szmatki z mikrofibry. Jeśli tego nie zrobimy, po jakimś czasie pod wpływem ruchu powietrza jony ponownie zmienią swój ładunek i znowu zaczną unosić się w powietrzu.

Dlaczego warto wdychać jony ujemne?

Jony ujemne, kiedy są wdychane do organizmu, wywołują w nim reakcję biochemiczną w krwiobiegu, która ma wiele pozytywnych skutków. W przyrodzie jony ujemne są wytwarzane przez promienie UV pochodzące od słońca, podczas wyładowań elektrycznych w trakcie burzy, w miejscach znajdowania się wodospadów, są także produkowane przez niektóre rośliny zielone.

Różne badania wykazały, że ekspozycja na jony ujemne zmniejsza objawy depresji oraz wzmacnia zdrowie psychiczne, wspomaga także działanie przeciwbakteryjne. Przebywanie w powietrzu po jonizacji zwiększa również energię życiową człowieka i polepsza jego samopoczucie. Jony ujemne pozytywnie wpływają na obniżenie ciśnienia krwi oraz wspomagająco na układ oddechowy i poprawę oddychania (np. przy astmie).

Jonizatory są w stanie zneutralizować w powietrzu szkodliwe zanieczyszczenia jak bakterie, wirusy, kurz, sierść zwierząt domowych, pyłki i pleśń. Oczyszczone w ten sposób powietrze, sprawia, że czujemy się krzepko, lepiej śpimy, oddychamy oraz jesteśmy odporniejsi na stres i inne choroby. Na zwiększenie ilości jonów  ujemnych w powietrzu mają wpływ także rośliny jak paproć, geranium, fiołek, agawa, begonia, fikus oraz  lampy solne i bursztyny.


Wszelkie materiały, artykuły (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone na serwisie „jonizatory.eu” chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Ich kopiowanie lub modyfikacje będą zgłaszane do odpowiednich służb.

Udostępnij:
Czy jonizacja zmniejsza ilość wirusa w powietrzu? Poprzedni Czy jonizacja zmniejsza ilość wirusa w powietrzu? 17 stycznia 2022 Następny Wodór cząsteczkowy dla zdrowia – czy lepiej wdychać gaz wodorowy, czy pić wodę z wodorem? 02 lutego 2022 Wodór cząsteczkowy dla zdrowia
Podobnie wpisy z kategorii