Wróć do listy publikacji

Jak jonizacja ujemna wpływa na zdrowie?

17 stycznia 2022
  • Artykuły o powietrzu
Czy jonizacja ujemna wpływa na zdrowie?

Zanieczyszczenie powietrza to coraz większy problem na całym niemal świecie, a szczególnie w Polsce. Co chwilę słyszymy o przekraczaniu kolejnych norm. Na szczęście jonizacja ujemna pozwala ograniczyć negatywny wpływ zanieczyszczeń. Pod względem zanieczyszczenia powietrza Polska należy do czołówki krajów Unii Europejskiej. Miasta, w których powietrze jest najgorsze do oddychania, znajdują się w dużej mierze właśnie w naszym kraju (np. Nowy Targ). Jednak problemem jest nie tylko smog i pyły zawieszone, ale także nieodpowiednie jony, jakie nas otaczają i to również w zaciszu naszego mieszkania.

Jonizacja powietrza – czym jest?

W wielu pomieszczeniach, szczególnie mieszkalnych, powietrze może być wyjątkowo niekorzystne. To nie tylko wpływ zanieczyszczeń przenikających z zewnątrz, ale i oddziaływanie różnych niekorzystnych czynników z naszego otoczenia (np. dym papierosowy). W takich pomieszczeniach koncentracja jonów zmienia się nieustannie i nie zawsze jest dla nas korzystna. Ścierają się bowiem jony ujemne z dodatnimi. Tylko te pierwsze są dla nas korzystne. Stosunek jonów ujemnych do dodatnich powinien wynosić 5:4. W powietrzu po burzy może być nawet 2000 jonów ujemnych na 1 cm3 powietrza. Tymczasem w mieszkaniu często to tylko 190 jonów ujemnych na 1 cm3. W tej sytuacji najskuteczniejszym rozwiązaniem jest jonizacja powietrza. To proces, który pozwala neutralizować szkodliwe cząsteczki, a szczególnie jony dodatnie, generując do otoczenia jony ujemne. Dlaczego jony ujemne są tak dobre dla naszego organizmu?

Jony ujemne – jak działają na zdrowie?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, ale to właśnie koncentracja jonów w powietrzu i ich rodzaj ma wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Nie zastanawiało Was czasami, dlaczego bez powodu boli Was głowa? Dlaczego czujecie się po prostu źle? To mogło być spowodowane małą koncentracją jonów ujemnych w otoczeniu. Zmęczenie to jednak nie wszystko. Jony ujemne zmniejszają ryzyko infekcji dróg oddechowych i układu krwionośnego. To jednak nie wszystko. Duże stężenie jonów ujemnych w otaczającym nas powietrzu zwiększa koncentrację, ułatwia uczenie, wspomaga układ odpornościowy i układ krążenia. Jonizacja ujemna ogranicza alergie i pomaga przy chorobach reumatycznych. A to zaledwie część przykładów dobroczynnego działania jonów ujemnych.

Jak jonizować powietrze?

Skoro jonizacja powietrza jest tak dobroczynna dla ludzi, należy wyjaśnić, w jaki sposób można tego dokonywać. Okazuje się, że nie jest to trudne. Wystarczy zaopatrzyć się w jonizator powietrza. To zwykle kompaktowe, poręczne urządzenie, które można bez problemu umieścić w każdym pomieszczeniu. Nowoczesne jonizatory powietrza potrafią generować duże ilości jonów ujemnych  i to bez emisji ozonu. W ten sposób można szybko i łatwo zapewnić w pomieszczeniu korzystny mikroklimat.

Jonizacja ujemna powietrza ma niezwykle korzystny wpływ zarówno na nasze zdrowie, jak i na nasze samopoczucie. Warto zatem zadbać, żeby w naszych mieszkaniach stężenie jonów ujemnych było jak największe, co nie jest trudne dzięki jonizatorom powietrza.


Wszelkie materiały, artykuły (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone na serwisie „jonizatory.eu” chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Ich kopiowanie lub modyfikacje będą zgłaszane do odpowiednich służb.

Udostępnij:
Poprzedni Wpływ 24-tygodniowej wody bogatej w wodór o wysokim stężeniu na skład ciała, profile lipidowe krwi i biomarkery stanu zapalnego u mężczyzn i kobiet z zespołem metabolicznym 12 stycznia 2022 Następny Czy jonizacja zmniejsza ilość wirusa w powietrzu? 17 stycznia 2022 Czy jonizacja zmniejsza ilość wirusa w powietrzu?
Podobnie wpisy z kategorii