Dlaczego woda wodorowa jest taka ważna?

dlaczego woda wodorowa jest taka ważna?

Wodór to najpowszechniej występujący pierwiastek, stanowi on około trzech czwartych masy wszechświata. Jest zawarty w wodzie, która pokrywa około 70% powierzchni Ziemi. Woda natomiast występuje w organizmach, bardzo dobrze wspomaga życie, działa także jako rozpuszczalnik. Woda w połączeniu z wodorem ma potencjał terapeutyczny i zdrowotny.

Wodór H to najmniejszy i najlżejszy pierwiastek w układzie okresowym. Gdy dostaje się do organizmu, zaczyna krążyć po krwiobiegu i zgodnie z badaniem opublikowanym w dzienniku „Medical Gas Research” i przeprowadzonym w 2013 roku dostaje się do mitochondriów, centrów energetycznych komórki, wnika do jądra, gdzie przechowywana jest większa część DNA. Wewnątrz komórki wodór zmniejsza ilość wolnych rodników, które powodują stan zapalny, przyspieszają starzenie i przyczyniają się do powstawania nowotworów. Badanie przeprowadzone w 2010 roku, opublikowane w „Journal of Clinical Biochemistry and Nutrition”, wykazało, że wodór pomaga w walce z nadwagą i otyłością, wpływa także na zmniejszenie stężenia cholesterolu (źródło).

Jak działa woda wodorowa?

Wodór molekularny jest szczególnie skuteczny, ponieważ w przeciwieństwie do innych utleniaczy jest mikroskopijny. To pozwala mu dotrzeć do wnętrza każdej komórki, jest także niezwykle wybiorczy, skutecznie zwalczając wolne rodniki. Jedną z jego głównych funkcji jest eliminowanie hydroksylu, który może być najbardziej relatywnym wolnym rodnikiem w organizmie człowieka. Hydroksyl jest wytwarzany przez komórki w wyniku uraz lub stresu oksydacyjnego. Podobnie jak wszystkie wolne rodniki hydroksyl posiada niesparowany elektron, co sprawia, że jest bardziej relatywny chemicznie i zabiera elektron z DNA, ścian komórki, czy mitochondrium, powodując ich zniszczenie.

Woda nasycona wodorem molekularnym jest w stanie to wszystko powstrzymać, ponieważ dzieli się na dwa atomy wodoru. W ten sposób każdy z nich oddaje swój pojedynczy elektron rodnikowi hydroksylowemu, powodując reakcję chemiczną. Niektóre z przeciwutleniaczy, jak beta-karoten, po oddaniu swojego elektronu, żeby powstrzymać wolne rodniki, mogą same stać się wolnymi rodnikami. Wodór natomiast wiąże się z wodorem oraz z tlenem w cząsteczce hydroksylu, tworząc całkowicie nową i nieszkodliwą cząsteczkę H2O.

Dlaczego warto pić wodę wodorową?

Pijąc wodę wodorową, wprowadzamy do organizmu naturalnie przyswajalny i bardzo silny przeciwutleniacz w formie cząsteczkowej, który może wnikać do komórek i DNA, by chronić je przed uszkodzeniami spowodowanymi działaniem wolnych rodników. Regularne spożywanie wody nasyconej wodorem molekularnym zmniejsza ryzyko wystąpienia różnych schorzeń i łagodzi ich objawy (np. alergia, astma, cukrzyca, choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze). Woda wodorowa zwiększa witalność organizmu na poziomie komórkowym, zapewnia dłuższe życie komórkom i spowalnia procesy starzenia dzięki redukcji wolnych rodników.

Woda wodorowa powstaje poprzez nasycenie normalnej wody wodorem molekularnym. Taki proces odbywa się w urządzeniu zwanym generatorem wodoru. Posiadając takie urządzenie w domu, możemy ze zwykłej „kranówki” zrobić wodę wodorową i pić ją codziennie w celach zdrowotnych.

Woda wodorowa nadaje się nie tylko do codziennego picia, ale także do gotowania, przemywania warzyw i owoców oraz do podawania zwierzętom.