Wróć do listy publikacji

Czy woda wodorowa jest zdrowa?

29 listopada 2021
  • Artykuły o wodzie

Badania prowadzone w Japonii potwierdzają, że woda wodorowa ma wpływ terapeutyczny, wspomaga leczenie i łagodzenie objawów wielu schorzeń oraz chorób przewlekłych. Właściwości aktywnego  wodoru są już od wielu lat zgłębiane przez naukowców. Potwierdzają oni, że wodór posiada potencjał antyoksydacyjny i ma zdolność hamowania procesów starzenia się skóry, a także likwidowania negatywnych skutków promieniowania UV. 

Węgierski biochemik, odkrywca witaminy C i laureat nagrody Nobla w dziedzinie medycyny, Albert Szent-Gyorgi uznał, że „wodór jest paliwem życia”. Kluczową cechą charakterystyczną wodoru jest jego łatwa przenikalność do wszystkich, nawet trudno dostępnych miejsc w organizmie i neutralizowanie wolnych rodników hydroksylowych, które go uszkadzają. Dzięki swoim maleńkim rozmiarom i dużej selektywnej aktywności wodór jest o wiele skuteczniejszy w działaniu od innych znanych antyoksydantów jak witaminy czy koenzym Q.

Cząsteczka wodoru jest 176 razy mniejsza niż witamina C, 209 razy mniejsza od glutationu oraz 863 razy od koenzymu Q. Rozmiar cząsteczki wodoru to 0,24 nm i jest on 1000 razy mniejszy od bakterii oraz komórek ludzkiego ciała. To sprawia, że może przenikać wszystkie bariery ludzkiego organizmu, np. krew-mózg.

Jak działa woda wodorowa?

Ludzki organizm posiada naturalnie występujące systemy antyoksydacyjne. Jednak mnogość występujących w środowisku i w organizmie ludzkim szkodliwych czynników może spowodować nadmierne powstawanie wolnych rodników. Mogą one być pochodną wysoko przetworzonej żywności, leków, zanieczyszczonego powietrza oraz powstawać na skutek długotrwałego stresu. Wolne rodniki to atomy tlenowe o wolnych elektronach, które, aby ustabilizować swoją strukturę, odbierają elektron innym cząsteczkom, uszkadzając je w ten sposób. Kiedy organizm ludzki traci równowagę pomiędzy wolnymi rodnikami a antyoksydantami, wtedy jest bardziej narażony na powstawanie nowotworów i jest podatny na inne zachorowania.

Antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze, to związki chemiczne, które chronią organizm, neutralizując wolne rodniki. Działanie antyoksydacyjne mają beta-karoten, witamina A, C i E oraz likopen, ich bogatym źródłem są owoce i warzywa. Jednym z najlepszych antyoksydantów jest wodór.

Jak przyjmować wodór? Rozwiązaniem jest woda wodorowa silnie nasycona wodorem. Powstaje poprzez połączenie wody z wolnym wodorem. Taką wodę możemy samodzielnie wytwarzać w warunkach domowych, wystarczy do tego generator wodoru. Dzięki takiemu urządzeniu możemy pić wodę wodorową codziennie i wspomagać swój organizm w walce z wolnymi rodnikami.

Właściwości zdrowotne wody wodorowej – czy woda wodorowa leczy?

Wodór ma dobroczynny wpływ na zdrowie. Od wielu lat jest wykorzystywany w formie gazu, wody wodorowej, inhalacji i kroplówek do wspomagania leczenia. Do najważniejszych walorów zdrowotnych wody wodorowej zaliczamy:

  • działanie antyoksydacyjne – woda wodorowa działa jako antyoksydant, neutralizuje rozwój wolnych rodników;
  • ma korzystny wpływ na metabolizm, wspomaga odchudzanie;
  • spowalnia proces starzenia się komórek;
  • wzmacnia odporność;
  • wspomaga regenerację organizmu;
  • jest doskonałym środkiem nawadniającym – woda wodorowa szybciej niż inne płyny przedostaje się do komórek i nawadnia je;
  • wspomaga usuwanie toksyn z organizmu.

Woda wodorowa ma wiele właściwości zdrowotnych, wspiera organizm w walce z wolnymi rodnikami, a do tego jest pomocna w leczeniu różnych schorzeń. Można ją łatwo przyrządzić warunkach domowych za pomocą generatora wodoru.

Udostępnij:
Poprzedni Wodór poprawia regenerację perfuzji w chorobie tętnic obwodowych 18 listopada 2021 Następny Woda wodorowa – gdzie kupić? 01 grudnia 2021
Podobnie wpisy z kategorii