Wróć do listy publikacji

Jak uzyskać wodę bez kamienia?

10 maja 2021
  • Artykuły o wodzie

Woda to podstawowy składnik niezbędny do życia. Jednak obecnie w przyrodzie nie występuje woda chemicznie czysta. Najczęściej zawiera ona prawie wszystkie substancje naturalne występujące w skorupie ziemskiej oraz te będące efektem działalności człowieka. Składniki te występują w stężeniach zależnych od ich powszechności, rozpuszczalności oraz od wielu procesów fizycznych, chemicznych i mikrobiologicznych zachodzących w przyrodzie.
Woda, która trafia do naszych domów, jest uzdatniana. Dzięki temu nadaje się do użytku codziennego. Jednak częstym problemem przy takiej wodzie jest jej twardość i wytwarzający się z tego powodu kamień.

Woda słodka gromadzona w zasobach powierzchniowych i podziemnych stanowi tylko 2,5% zasobów wodnych Ziemi. Biorąc pod uwagę położenie geograficzne Polski oraz warunki hydrologiczne, zasoby wodne w naszym kraju są określane jako małe. Średni opad hydrologiczny wynosi 698,9 mm. Najmniej opadów, poniżej 500 mm, odnotowuje się na Wielkopolsce i na Kujawach, natomiast najwyższe – powyżej 500 mm – w Sudetach, Tatrach i Bieszczadach. Wody płynące w Polsce zasilane są zarówno spływami powierzchniowymi wód opadowych oraz roztopowych, jak i wodami podziemnymi. Połowa średniego odpływu rzekami do Bałtyku pochodzi z wód podziemnych. Spowodowane jest to występowaniem w podłożu porowatych otworów skalnych, które są bardzo przepuszczalne i zapewniają ciągły dopływ wód podziemnych do rzek.

W Polsce na jednego mieszkańca przypada około 1800 m3/ rok. W trakcie suszy wskaźnik ten spada poniżej 1000 m3/rok na osobę. Średnia wartość wody przypadającej na jednego mieszkańca Europy jest 2,5 razy większa – wynosi około 4500 m3/rok.

Spośród wód rzecznych tylko 0,5% osiągnęło stan bardzo dobry, a 16% – stan dobry. Wśród sztucznych i silnie zmienionych zbiorników wodnych potencjał prawidłowy osiągnęło zaledwie 0,25%, a dobry – tylko 9% ocenianych. Analiza chemiczna wykazała, że 49% badanych akwenów wodnych ma dobry stan chemiczny, a 51% wręcz przeciwny, czyli zły. Ocena jezior naturalnych wykazała, że 33,5% z nich ma dobry stan ekologiczny, a wśród silnie zmienionych jezior taki stan ekologiczny wykazano w 24,5% badanych zbiornikach (źródło: https://ungc.org.pl/info/zasoby-wodne-polsce/). Z takiej właśnie wody musimy korzystać na co dzień. Nic dziwnego, że musi być uzdatniana za pomocą skomplikowanych procesów, co z kolei skazuje nas na walkę z kamieniem.

Twarda woda a kamień

Za wytwarzany w trakcie gotowania wody kamień (np. w czajniku) odpowiada zjawisko twardości wody, czyli zawartości wapnia i magnezu. Węglowodany wapnia i magnezu podczas gotowania przekształcają się w węglany, które osadzają się na ściankach naczyń w postaci białego osadu zwanego popularnie kamieniem. To zjawisko naturalne, a woda przed wytrąceniem osadu, tak samo, jak po zagotowaniu, jest całkowicie bezpieczna i zdatna do picia. Jednak twardość wody powszechnie znana jest jako zjawisko negatywne, a nawet niepożądane. Woda o podwyższonym stopniu twardości występuje aż w 80% polskich gospodarstw domowych.

Twarda woda nie jest szkodliwa dla organizmu człowieka, a nawet w określonych sytuacjach dostarczenie wapna i magnezu może mieć pozytywny wpływ na zdrowie, jednak taka woda nie sprzyja żywotności niektórych sprzętów domowego użytku. Niegroźny dla człowieka kamień znacznie skraca okres trwałości i użyteczności urządzeń AGD. Osady widoczne na grzałce w czajniku wytwarzają się również w pralce, zmywarce, bojlerze oraz na armaturze kuchennej i łazienkowej. Twardość wody nie jest obojętna także dla samej instalacji. Osadzający się na ściankach rur kamień zmniejsza przepustowość, jednocześnie powodując częstsze awarie.

Inaczej jest z miękką wodą. Ta doskonale współpracuje z domowymi urządzeniami i instalacjami, minimalizując ryzyko ich uszkodzenia. Twarda woda negatywnie wpływa także na skórę, powodując jej suchość, podrażnienie, a nawet swędzenie. Podobnie jest z włosami – z jej powodu stają się suche, łamliwe i trudniej się rozczesują.

Odkamieniacz wody pomoże pozbyć się kamienia i zyskać miękką wodę?

Do obniżenia twardości wody w domowej instalacji służą filtry, zmiękczacze, system odwróconej osmozy i stacje wielofunkcyjne. Jednak najlepszym urządzeniem, służącym od tego celu jest ekologiczny i ekonomiczny odkamieniacz. Przykładem jest odkamieniacz wody Limerton. Powstał na podstawie brytyjskiej technologii znanej i używanej od 40 lat na całym świecie. Jest ona stosowana w branży przemysłowej, energetycznej, w przetwórstwie żywności i w produkcji napojów. Obecnie została udostępniona do użytku domowego. Dzięki wyjątkowym właściwościom i technologiom odkamieniacz Limerton zmiękcza wodę, likwidując zjawisko kamienia, nie powodując przy tym utraty cennych minerałów jak wapń i magnez. Urządzenie to jest bardzo proste w montażu i praktyczne, nie wymaga zasilania elektrycznego i konieczności stosowania dodatków chemicznych. Odkamieniacz wody Limerton może być instalowany w rurach stalowych, miedzianych oraz z tworzyw sztucznych bezpośrednio za wodomierzem.

Twarda woda nie jest szkodliwa dla człowieka, zwierząt, ani środowiska. Można jej używać do picia oraz do innych celów spożywczych. Jeśli jednak chcemy pozbyć się wytwarzanego z powodu twardości wody kamienia, a  jednocześnie nie tracić cennych pierwiastków wapnia i magnezu, powinniśmy zaopatrzyć się w ekologiczny i ekonomiczny odkamieniacz.


Wszelkie materiały, artykuły (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone na serwisie „jonizatory.eu” chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Ich kopiowanie lub modyfikacje będą zgłaszane do odpowiednich służb.

Udostępnij:
Poprzedni Ozon może być używany do niszczenia koronawirusa i dezynfekcji 09 kwietnia 2021 Następny Woda wodorowa – co warto o niej wiedzieć? 10 maja 2021
Podobnie wpisy z kategorii