Zastosowanie wodoru cząsteczkowego potwierdzone badaniami

Choroby powodowane przez stres oksydacyjnyWpisując do wyszukiwarki internetowej hasło woda wodorowa, uzyskamy dużą ilość odnośników prowadzących do studiów czy artykułów związanych z tym zagadnieniem.

Okazuje się, że najważniejszym efektem działania wody wodorowej w postaci gazu H2 jest selektywne działania na wolne rodniki tlenowe.

Efekty zastosowania wodoru cząsteczkowego potwierdzone naukowo!

Badania zostały przeprowadzone w 2007 roku przez zespół japońskich naukowców i definitywnie potwierdziły, że wodór cząsteczkowy ma zdolność wybierania najbardziej szkodliwych wolnych rodników hydroksylowych i ich neutralizacji przez tworzenie ścieżek sygnałowych dla enzymatycznych systemów przeciwutleniających.

W pracach przeprowadzonym przez zespół japońskich naukowców pod kierunkiem profesora Ikuroh Ohsawę, zbadano wdychanie gazu wodorowego H2 przez szczura, u którego ostry stres oksydacyjny spowodował uszkodzenie mózgu. Naukowcy wykazali, że wodór cząsteczkowy w sposób selektywny redukował rodnik hydroksylowy bez jednoczesnego działania na inne rodniki, które pełnią funkcje obrony fizjologicznej. Badania jasno wykazały istnienie antyoksydacyjnego działania wodoru cząsteczkowego, który ma bardzo duże zdolności szybkiej dyfuzji.

Artykuł źródłowy nosi – w wolnym tłumaczeniu – tytuł: “Wodór działa jako terapeutyczny przeciwutleniacz poprzez selektywną redukcję cytotoksycznych rodników tlenowych”

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym artykułem. Poniżej podany jest adres, pod którym ten artykuł można zakupić:
Źródło: https://www.nature.com/articles/nm1577