Wróć do listy publikacji

Jak oczyszczać powietrze – Ozonować czy jonizować?

09 czerwca 2020
  • Artykuły o powietrzu

Powietrze jest mieszaniną różnych gazów, które mają duże znaczenie dla naszego samopoczucia, zdrowia oraz jakości życia. Dla organizmu człowieka ważny jest nie tylko skład tlenu, ale również jego czystość. Stężenie zanieczyszczeń jest największe w dużych aglomeracjach oraz w zamkniętych pomieszczeniach. Najczystsze powietrze jest naładowane jonami ujemnymi, natomiast ozon pomaga z tlenu pozbyć się bakterii, wirusów i innych drobnoustrojów.

Badania pokazują, że nawet jedna czwarta Europejczyków mieszkających na obszarach miejskich jest narażona na poziom czynników zanieczyszczenia powietrza przekraczający normy jakości UE. Dodatkowo aż 96% obywateli Europy jest narażona na skażenie tlenu znacznie przewyższające normy uznawane przez WHO za szkodliwe dla zdrowia.

Za najbardziej szkodliwe Światowa Organizacja Zdrowia uznaje pyły zawieszone (PM), dwutlenek azotu (NO2), dwutlenek siarki (SO2) i ozon w warstwie przyziemnej (O3). Według danych WHO pył drobny (PM2,5) spowodował około 400 tys. przedwczesnych zgonów obywateli UE, NO2 – 75 tys. zgonów, a O3 – 13,6 tys. zgonów.

Aż 80% przedwczesnych zgonów spowodowanych zanieczyszczeniami powietrza jest wywołana chorobami serca i udarami. Kolejnymi przyczynami są nowotwory i inne choroby płuc. Za 42% zanieczyszczeń pyłami zawieszonymi PM10 i 57% pyłami PM2,5 odpowiada ogrzewanie domów. Natomiast najwięcej dwutlenku azotu (NO2) wytwarza transport drogowy (39%) i energia (31%). Aż 78% dwutlenku siarki (S02) powstaje na skutek produkcji energii (źródło: https://op.europa.eu/webpub/eca/special-reports/air-quality-23-2018/pl/). Aby uniknąć takich zagrożeń wokół siebie, warto zadbać samemu o oczyszczenie powietrza. Najczęściej proponuje się wtedy ozonowanie lub jonizowanie. Co wybrać?

Jak oczyszczać powietrze dzięki ozonowaniu?

Ozonowanie powietrza oczyszcza je z zanieczyszczeń, oparów, zapachów, bakterii, wirusów, grzybów i pleśni. Do oczyszczania trzeba użyć specjalnego urządzenia (ozonator), który generuje ozon. Gaz ten jest silnym przeciwutleniaczem i wykazuje intensywne działanie dezynfekujące.

Oprócz powietrza ozonować można również wodę, dzięki czemu oczyścimy ją z zanieczyszczeń oraz produkty spożywcze, owoce i warzywa. W trakcie oczyszczania żywności pozbywamy się z niej bakterii, wirusów, zarodników grzybów i pleśni, a także resztek pestycydów. Podczas ozonowania powietrza w pomieszczeniu zamkniętym nie wolno w nim przebywać, a po zakończeniu procesu należy przewietrzyć lokal.

Jak oczyszczać powietrze dzięki jonizacji?

Jonizacja powietrza przyczynia się do jego oczyszczania, ale również do wzbogacenia go w jony ujemne, które bardzo dobrze wpływają na zdrowie i samopoczucie człowieka. Urządzeniem wytwarzającym jony jest jonizator.

Jonizacja jest bardzo przydatna we wszystkich pomieszczeniach zamkniętych jak biura, gdzie pracuje dużo osób i cały dzień są włączone różne urządzenia elektroniczne wytwarzające jony dodatnie. Generując jony ujemne, jonizator neutralizuje negatywne skutki działania jonów dodatnich i wpływa pozytywnie na samopoczucie pracowników. Jonizator idealnie sprawdzi się również w domu, ograniczając ilość bakterii, pleśni oraz alergenów (np. kurz, pyłki, roztocza).

Wpływ jonów na zdrowie człowieka

Powietrze w naszym otoczeniu nasycone jest maleńkimi cząsteczkami – jonami, które szukają jednego elektronu do pary. Powstają podczas wyładowań atmosferycznych lub na skutek działania urządzeń elektronicznych (np. komputer, telewizor). W wyniku działania energii na cząsteczkę gazu następuje wyparcie z niej elektronu, który dołącza do innej, bardziej stabilnej cząsteczki. W ten sposób powstaje element z odjętym elektronem, który staje się jonem dodatnim oraz drugi składnik, który przejął wyzwolony elektron – jon ujemny.

Jony ujemne bardzo dobrze wpływają na samopoczucie człowieka. Powietrze nimi nasycone jest świeże i orzeźwiające, porównywalne z tym, którym oddychamy po burzy, w górach i w lesie. Natomiast, gdy w tlenie jest dużo jonów dodatnich, wtedy czujemy się senni, apatyczni i jesteśmy mniej aktywni.

Jony dodatnie przyciągają kurz, pył, alergeny i mikroorganizmy, które znajdują się w powietrzu. Za pomocą jonizatora możemy pozbyć się tych szkodliwych cząstek z tlenu, jednocześnie zamieniając je na jony ujemne.

Jonizator czy ozonator – jak oczyszczać powietrze?

Ozonator sterylizuje pomieszczenia i różne sprzęty, jednocześnie bardzo skutecznie usuwa różne nieprzyjemne zapachy. Np. wilgoci, dymu papierosowego, farby, spalenizny i zwierząt domowych. Ozon wykorzystuje się do walki z drobnoustrojami, bakteriami wirusami, z powodzeniem może zastąpić szkodliwe dla zdrowia i środowiska środki chemiczne. Natomiast jonizator wytwarza jony ujemne, które nie tylko oczyszczają powietrze ze smogu, pyłków, kurzu, roztoczy i innych alergenów, ale jednocześnie zwiększa ich ilość w pomieszczeniu, wpływając pozytywnie na zdrowie i samopoczucie człowieka. Urządzenie to jest idealnym rozwiązaniem dla alergików, osób chorujących na astmę oraz pracujących przy urządzeniach elektronicznych, którzy pytają jak oczyszczać powietrze w swoim domu. Jony ujemne mają wiele funkcji prozdrowotnych i leczniczych, pomagają przy problemach oddechowych, nadciśnieniu, migrenach, bezsenności i reumatyzmie.

Zarówno ozonator, jak i jonizator odpowiadają za oczyszczenie powietrza. Jednak ozon tylko dezynfekuje i niszczy drobnoustroje, natomiast jony ujemne mają dodatkowo wiele aspektów zdrowotnych i leczniczych. Jeśli zależy nam na tej kwestii, warto postawić na jonizowanie powietrza.


*Zastrzeżenie:

Produkty, artykuły i inne treści na jonizatory.eu nie są do diagnozowania, leczenia, łagodzenia lub zapobiegania jakiejkolwiek chorobie lub w zaburzeniach zdrowia. Artykuły/treści na stronie nie zostały poddane zatwierdzeniu przez agencje rządowe. Treści publikowane na serwisie nie mogą być traktowane jako porady lekarskie lub diagnozowanie jakiejkolwiek choroby. W odniesieniu do spraw dotyczących leczenia konieczny jest kontakt z pracownikami służby zdrowia.

Wszelkie materiały, artykuły (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone na serwisie “jonizatory.eu” chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Ich kopiowanie lub modyfikacje będą zgłaszane do odpowiednich służb.

Udostępnij:
Ozonator-Chanson programowalny OH-230 Poprzedni Na co zwrócić uwagę przy wyborze ozonatora powietrza? 03 czerwca 2020 Następny Ozonowanie – skuteczne rozwiązanie w walce z drobnoustrojami 11 czerwca 2020
Podobnie wpisy z kategorii