Wróć do listy publikacji

Wodór cząsteczkowy – Twój klucz do zachowania zdrowia

23 października 2019
  • Artykuły o wodzie

Większa część (75%) widzialnego wszechświata składa się z wodoru. To najpowszechniejszy pierwiastek w atmosferze. Jednak jest on bardzo mały. Tylko jedna na dwa miliony cząsteczek atmosfery Ziemi jest wodorem. W naturze H2 jest produkowany przez bakterie i algi w ramach metabolizmu beztlenowego. Największe właściwości zdrowotne dla człowieka ma wodór cząsteczkowy o dodatnich jonach.

Wodór to najlżejszy ze wszystkich pierwiastków. Jego liczba atomowa to 1. W warunkach wysokiego ciśnienia przechodzi w stan metaliczny. Istnieje w dwóch postaciach. Pierwsza z nich to prot – najprostszy możliwy atom oraz deuter, który stanowi 0,015% wodoru ziemskiego i izotopu niestabilnego. Pierwszą osobą, która opisała otrzymanie wodoru w stanie czystym, był alchemik Paracelsus. Wybuchową i lotną naturę tego pierwiastka przedstawił dopiero w 1661 roku Robert Boyle.

Natomiast wodór w postaci gazu odizolował w roku 1766 angielski uczony Henry Cavendish. Dodatkowo badacz ten odkrył, że wodór po zmieszaniu z powietrzem wybucha. Pierwsza publikacja na temat wykorzystania wodoru w medycynie pojawiła się w 1888 roku, a w 2007 roku Japończyk Ohsawa wraz i innymi badaczami opublikowali pracę o terapeutycznym wpływie wodoru na wolne rodniki (źródło: https://wynalazki.andrej.edu.pl/index.php/wynalazki/38-w/1196-wodor).

W 2000 roku we Francji wykonano badania nad wpływem tego pierwiastka dostarczanego przy równocześnie podwyższonym ciśnieniu. Badania dokonywane były na myszach, u których rozwinął się stan zapalny wątroby. Gryzonie przetrzymywano 15 minut w atmosferze wzbogaconej wodorem, co doprowadziło do znacznej poprawy ich zdrowia. U zwierząt tych stwierdzono podwyższenie poziomu czynników antyoksydacyjnych, złagodzenie stanu zapalnego i powstrzymanie zwłóknienia wątroby.

Kolejne badania potwierdzające właściwości zdrowotne wodoru polegały na podawaniu ochotnikom wody ze źródła w Tlacote w Meksyku, która ma potencjał redoks około -600 mV i jest nasycona wodorem. W tym przypadku analizowano wpływ wody na osoby chore na cukrzycę typu 2 z obniżoną tolerancją glukozy. Po kilkutygodniowej terapii u osób tych poprawie uległy parametry biochemiczne krwi, obniżył się poziom złego cholesterolu oraz wolnych kwasów tłuszczowych, polepszyła się także tolerancja glukozy (źródło: http://ponad120lat.drpokrywka.pl/book/hydrogen/).

Zdrowotny wpływ wodoru cząsteczkowego

Wodór cząsteczkowy (H2) działa na antyoksydacyjny system obronny wewnątrz komórek. Jego wpływ może być nieco odmienny u każdego człowieka. Najważniejszym czynnikiem, dzięki któremu pierwiastek ten pozytywnie wpływa na zdrowie, jest wspomaganie antyoksydacyjnego systemu obronnego i bezpośrednie neutralizowanie wolnych rodników. Komórki, z których zbudowany jest organizm człowieka, wciąż są atakowane przez wolne rodniki stanowiące produkty uboczne wytwarzania energii z mitochondriów komórek.

Wolne rodniki posiadają niespreparowany elektron, który chcą skompensować, zabierając elektron z pobliskiej komórki. Te szkodliwe pierwiastki żyją krótko, są nietrwałe, jednak wchodzą w reakcje z innymi cząsteczkami w celu osiągnięcia stabilności. Wolne rodniki tlenowe (Reactive Oxygen Species – ROS) działają niszcząco na komórki człowieka.

Z reguły antyoksydacyjny system obronny organizmu potrafi sobie radzić z wolnymi rodnikami. Niestety, wiek i gromadzenie się toksyn w organizmie sprawiają, że system obronny jest coraz słabszy i wolne rodniki atakują coraz więcej komórek. Długotrwałe szkody doprowadzają do stresu oksydacyjnego, który wiąże się z procesem starzenia i przewlekłymi schorzeniami jak cukrzyca, choroby neurodegeneracyjne, sercowo-naczyniowe i inne. H2 jest najmniejszym istniejącym antyoksydantem.

Właśnie dzięki swojej mikroskopijnej wielkości może przeniknąć błonę żołądka i od razu działać wewnątrz komórek. Dodatkowo wodór cząsteczkowy ma także postać gazową, dzięki czemu przenika przez komórkę i spełnia funkcję antyoksydantu wewnątrz niej.

Woda wodorowa dla zdrowia

Japońscy wynalazcy opracowali generator aktywnego wodoru, który zmienia potencjał oksydoredukcyjny wody z dodatniego na ujemny, nasyca wodę aktywnym wodorem i alkalizuje ją. Potencjał ORP wody dochodzi do -400 mV. Tak przetworzona woda zawiera ogromną ilość elektronów, które działają przeciwko wolnym rodnikom, blokują je, tym samym pomagając komórkom w odbudowie. Dzięki swojej molekularnej budowie wodór przenika przez błonę tkanki, nawadnia ją, odkwasza i odtruwa.

Pierwszymi źródłami wody wodorowej były jonizatory alkaliczne, jednak wytwarzały wodę o niskim poziomie H2. Bardziej funkcjonalne są generatory wody wodorowej, które produkują wodę o stężeniu 0,8-1,2 ppm. Urządzenia te rozpuszczają w wodzie wodór pod bardzo wysokim ciśnieniem, dodatkowo często zawierają filtr, który oczyszcza wodę z niektórych zanieczyszczeń.

Woda wodorowa ma dobroczynny wpływ na zdrowie. Regularne jej spożywanie wzmacnia leczenie różnych schorzeń, ma także pozytywny wpływ na metabolizm, wspomaga odchudzanie. Dodatkowo wodór cząsteczkowy, zwalczając wolne rodniki, spowalnia proces starzenia komórek, wzmacnia odporność oraz wspomaga usuwanie toksyn z organizmu. Nie bez znaczenia jest także, że to naturalny pierwiastek, a nie syntetycznie wytworzone lekarstwo wywołujące wiele skutków ubocznych.

Udostępnij:
Poprzedni Terapia wodorowa – działanie wodoru cząsteczkowego 22 października 2019 Następny Filtry w jonizatorze i systemach filtrujących – Dlaczego należy wymieniać? 05 listopada 2019
Podobnie wpisy z kategorii