Woda nasycona wodorem – dlaczego warto ją pić?

Woda nasycona wodoremOrganizm człowieka w dużej części składa się z wody, a najwięcej jej zawiera ciało noworodka – aż 80%. Naukowcy ciągle alarmują, że dziennie wypijamy za mało płynów. Jednak nie tylko ilość, ale również jakość wody ma znaczenie dla naszego zdrowia oraz samopoczucia. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów wód butelkowanych, do tego mamy jeszcze w domu wodę kranową. Jeśli jednak zależy nam na zdrowiu, warto postawić na wodę nasyconą wodorem.

 

Wielkość rynku detalicznego wody butelkowanej w Polsce kształtuje się na poziomie 4,02 mld litrów i osiągnęła wartość 4,39 mld zł. Wzrost wartości rynku takiej wody spowodowany jest zmianą nastawienia Polaków, którzy często ze względów zdrowotnych przestawiają się na wodę w butelce. W 2018 roku 35% dorosłych osób zwiększyło ilość wypijanych płynów w porównaniu do roku wcześniejszego (źródło: https://www.kalendarzrolnikow.pl/5190/dzis-swiatowy-dzien-wody-ile-wody-pija-polacy). To oczywiście dobry trend, ale wiele osób mylnie sądzi, że wypicie butelkowanej wody poprawi ich zdrowie i kondycję. Tymczasem wystarczyłoby sięgnąć po wodę nasyconą wodorem, aby uzyskać dobre efekty zdrowotne.

 

Woda nasycona wodorem – charakterystyka

 

Wodór jest składnikiem wielu związków, a w połączeniu z tlenem tworzy wodę. Łączy się z niemetalami (np. chlorowcami, siarką czy azotem), udowodniono także jego połączenia z węglem i tlenem – występuje wtedy w postaci węglowodanów, tłuszczy i białka. Wodór molekularny jest bezsmarowy, bezwonny i łatwopalny. Wielu badaczy potwierdziło, że wodór ma właściwości antyoksydacyjne i może być pomocny w walce z różnymi chorobami oraz pomaga zmniejszać stres oksydacyjny.

Wyjątkowość wodoru w organizmie człowieka polega na tym, że może on posłużyć jako modulator ścieżki sygnałowej, podobnie jak inne gazowe cząsteczki sygnałowe, np. tlenek azotu (NO), tlenek węgla (CO) czy siarkowodór (H2S). Dodatkowo właściwości antyoksydacyjne wodoru obejmują wychwytywanie wolnych rodników, które są produktem ubocznym wytwarzania energii z mitochondriów naszych komórek. Wolne rodniki są szkodliwe dla organizmu człowieka, podobnie jak tlenek węgla. Długotrwałe gromadzenie się toksyn doprowadza do chaosu w komórkach. To powoduje stres oksydacyjny, który wiąże się z procesem starzenia i przewlekłymi chorobami jak cukrzyca, rak, dolegliwości sercowo-naczyniowe itp. Woda nasycona wodorem molekularnym to cenne źródło przeciwutleniaczy (antyoksydantów). Jej potencjał redoks jest bardzo wysoki i wynosi 420. Dzięki temu picie płynu w takiej postaci przyczynia się do utrzymania równowagi między antyoksydantami a wolnymi rodnikami.

 

Woda nasycona wodorem a jej wpływ na zdrowie

 

Woda nasycona wodoremWodór molekularny ma wiele zalet. Najnowsze badania potwierdziły jego wpływ na korekcje uszkodzeń DNA w mitochondriach komórki. Dodatkowo wykazano pozytywne działanie tego pierwiastka u alergików. Osoby ze skłonnościami do uczuleń spowodowanych pyłkami, kurzem, pleśnią czy sierścią dzięki spożywaniu wodoru cząstkowego wywołują w organizmie hamowanie wewnętrznych szlaków sygnałowych, zmniejszając tym samym reakcje zapalne i uczulające.

Wodór molekularny może być również wykorzystywany w walce z otyłością. Nadmiar tłuszczu jest odbierany przez ten pierwiastek jako stan zapalny i jest niszczony. To jednak nie wszystko. Warto dodać, że woda nasycona wodorem zmniejsza poziom glukozy w osoczu, cukru i triglicerydów, co daje efekty podobne do działania diety.

Wodór jest pożyteczny w walce ze stresem oksydacyjnym, który może wiązać się z nadmiernymi ćwiczeniami. Gimnastyka ma wiele zalet dla organizmu człowieka, jednak zbyt duży skurcz mięśni podczas intensywnych ćwiczeń może doprowadzić do mikrourazów i zmęczenia. One również odbierane są jako stan zapalny. Badania wykazały, że woda wodorowa poprawia spadek funkcji mięśniowych spowodowany wysiłkiem fizycznym. Dodatkowo udowodniono, że dzięki redukcji wolnych rodników wodór jest przydatny w walce z wieloma chorobami autoimmunologicznymi jak toczeń rumieniowaty (SLE). Woda wodorowa pomaga również w zmniejszeniu bólu spowodowanego reumatoidalnym zapaleniem stawów i może być pomocna w walce z nowotworami.

Woda nasycona wodorem ma wiele właściwości zdrowotnych. Niestety, obecność aktywnego pierwiastka w płynie ma charakter nietrwały. Wynika to przede wszystkim z małej wielkości cząsteczek wodoru, który przenika przez ścianki naczyń i ulatnia się do atmosfery. Z tego powodu woda wodorowa nie może być butelkowana i sprzedawana w sklepach. Jednak można ją uzyskać w warunkach domowych za pomocą generatora aktywnego wodoru. Tańszą alternatywą dla mobilnych jest przenośny generator wodoru Q-cup. Dzięki takiemu urządzeniu możemy sami zadbać o zdrowie i zawsze mieć pod ręką wodę nasycona wodorem. Warto ją pić bowiem regularnie, a nawet mieć ją przy sobie w czasie aktywności fizycznej.

 

5/5 - (2 votes)