Wróć do listy

Wpływ wody o dużej zawartości wodoru w trakcie radioterapii

24 września 2018
  • Wodór i Zdrowie

W jaki sposób woda o dużej zawartości wodoru może poprawić jakość życia pacjentów w trakcie radioterapii guzów wątroby.


Powszechnie wiadomo, że efekty uboczne terapii onkologicznych mogą znacznie osłabiać organizm pacjenta. Niektórzy z nich twierdzą, że są one niemal równie złe jak same guzy. Pacjenci, którzy przechodzą radioterapię często skarżą się na ogromne zmęczenie, które bardzo negatywnie wpływa na jakość ich życia.



Wydaje się, że taka sytuacja jest smutnym, nieuchronnym efektem ubocznym leczniczej terapii. Jednak od pewnego czasu naukowcy zaczęli badać jeden z prostszych sposobów na złagodzenie tych symptomów, które tak negatywnie wpływają na samopoczucie osób przechodzących i tak bardzo trudny okres w życiu.

Uczeni zaczęli się zastanawiać, czy terapia wodorowa mogłaby złagodzić zmęczenie i zwiększyć jakość życia osób, które borykają się ze złośliwymi guzami wątroby. Wyniki badań są obiecujące.

Czym jest stres oksydacyjny?

Uważa się, że uboczne efekty radioterapii mogą być powiązane ze zwiększeniem się poziomu stresu oksydacyjnego.
Oddychając powietrzem zawierającym tlen, ludzki organizm produkuje molekuły zwane wolnymi rodnikami, które mogą powodować uszkodzenia komórek. Na szczęście podczas produkcji tych molekuł organizm wytwarza także przeciwutleniacze, które neutralizują wolne rodniki.
Problemem jest brak równowagi pomiędzy wolnymi rodnikami a przeciwutleniaczami. Właśnie wtedy zachodzi zjawisko stresu oksydacyjnego.
Zjawisko to jest powiązane z około 200 schorzeniami dotykającymi ludzki organizm. Wśród nich znajdują się: rak, choroby nerek, choroba Alzheimera, choroby serca i cukrzyca. Nie ma jeszcze twardych dowodów na tę sytuację.
Niektórzy twierdzą, że radioterapia zwiększa poziom stresu oksydacyjnego i sprzyja stanom zapalnym, które prowadzą do zredukowania poziomu jakości życia pacjentów.

Czym jest terapia wodorowa?
Wodór ma właściwości przeciwutleniające, dzięki którym może neutralizować wolne rodniki oraz zmniejszać poziom stresu oksydacyjnego i łagodzić stany zapalne tkanek.

W celach terapeutycznych, wodór można podawać w formie gazu medycznego, jednak w badaniach omawianych w tym artykule naukowcy podawali pacjentom wodę o zwiększonej zawartości wodoru. Wodę o podwyższonej zawartości uzyskano poprzez umieszczenie pałeczki metalicznego magnezu w zwykłej wodzie pitnej.

Badania

Zespół naukowców z Korei, Japonii i USA przeprowadził losowe badanie z próbą placebo, w którym wzięło udział 49 pacjentów. Każdy pacjent cierpiał na złośliwy nowotwór wątroby leczony radioterapią. Jakość życia pacjentów mierzono korzystając ze standardowego narzędzia do oceny. Próba trwała 6 tygodni. U pacjentów, którzy pili wodę o dużej zawartości wodoru stwierdzono obniżony poziom reaktywnych metabolitów tlenowych we krwi. Ich ocena jakości życia była znacznie wyższa niż u pacjentów, którym podawano wodę placebo. Spożywanie wody o podwyższonej zawartości wodoru nie miało wpływu na reakcję nowotworu na radioterapię.

Wnioski

Badacze stwierdzili, że pijąc wodę o wysokiej zawartości wodoru pacjenci byli w stanie zminimalizować reakcję na stres oksydacyjny spowodowany radioterapią. Stwierdzili również, że woda ta nie ma negatywnego wpływu na przebieg leczenia nowotworu.
Przeprowadzone próby dowodzą zatem, że istnieje potencjalny, nowy sposób na poprawienie leczenia pacjentów, którym przepisano radioterapię dzięki czemu będą oni mogli cieszyć się wyższą jakością życia.
Badacze twierdzą, że woda o dużej zawartości wodoru jest prosta w podawaniu i nie powoduje komplikacji w życiu pacjentów. Mają nadzieję, że uda się ją zastosować w łagodzeniu innych symptomów związanych z radioterapią. Jest to bardzo dobra wiadomość dla osób, które cierpią nie tylko z powodu raka, ale również z powodu ubocznych efektów terapii onkologicznych.

Źródła:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3231938/
https://selfhacked.com/blog/oxidative-stress-101

*Zastrzeżenie:

Produkty, artykuły i inne treści na www.jonizatory.eu nie są do diagnozowania, leczenia, łagodzenia lub zapobiegania jakiejkolwiek chorobie lub w zaburzeniach zdrowia. Artykuły/treści na stronie nie zostały poddane zatwierdzeniu przez agencje rządowe. Treści publikowane na serwisie nie mogą być traktowane jako porady lekarskie lub diagnozowanie jakiejkolwiek choroby. W odniesieniu do spraw dotyczących leczenia konieczny jest kontakt z pracownikami służby zdrowia.

Udostępnij:
Poprzedni Korzyści stosowania wody o dużej zawartości wodoru 12 września 2018 Następny Jak jonizacja powietrza wpływa na nasze zdrowie? 05 listopada 2018
Podobnie wpisy z kategorii