Wróć do listy publikacji

Dobroczynny wpływ jonów ujemnych a badania Aleksandra Czyżewskiego

15 maja 2017
  • Wodór i Zdrowie
  • Artykuły o powietrzu

O dobroczynnym wpływie na ludzki organizm jonów ujemnych pisze się już od wielu lat. Nie wszyscy jednak wiedzą, że udział w badaniach nad ujemnymi jonami miał także naukowiec urodzony w Ciechanowie, czyli Aleksander Czyżewski. Postanowiliśmy przybliżyć jego osobę.

Dziś dobroczynny wpływ jonów ujemnych jest coraz bardziej znany, coraz lepiej rozumiemy ich działanie na nasz organizm i otaczające nas środowisko. Nie byłoby to jednak możliwe bez taki pionierów nauki jak Aleksander Czyżewski. Dlatego warto przypomnieć tę niezwykłą postać.

Kim był Aleksander Czyżewski?

To osoba doskonale znana w środowisku naukowym, chociaż głównie ze względu na badania dotyczące oddziaływania kosmosu i słońca na życie ziemskie oraz użytkowane przez nas urządzenia i elektryczność. Jednak zainteresowania Czyżewskiego były dużo szersze i obejmowały także badania nad oddziaływaniem jonów ujemnych.

Aleksander Czyżewski urodził się 7 lutego 1897 roku w Ciechanowie. Jego ojciec służył tam wówczas w carskim wojsku. Aleksander miał szczęście, ponieważ od najmłodszych lat otrzymywał świetne jak na tamte czasy wykształcenie i już od ukończenia 9 roku życia wykazywał wszechstronne zainteresowania. Czyżewski był słabego zdrowia, zatem leżąc w łóżku, czytał codziennie. Jego lektury to była zarówno literatura piękna, jak i naukowe dzieła z arytmetyki, astronomii, fizyki itd.

W 1913 roku rodzina i sam Czyżewski przeprowadzają się do Kaługi, gdzie otrzymuje przydział wojskowy jego ojciec. Tam przyszły naukowiec kontynuuje naukę w miejscowej szkole i poznaje Konstantego Ciołkowskiego, którego nazywa się często „ojcem kosmonautyki”. W 1915 roku Czyżewski jest już studentem Moskiewskiego Instytutu Archeologicznego, a potem pisze tam doktorat. To jednak nie koniec jego edukacji. Czyżewski wstępuje na wydział fizyczno-matematyczny i na wydział medyczny Uniwersytetu Moskiewskiego, a do tego prowadzi badania biofizyczne w laboratorium prekursora rosyjskiej biofizyki Piotra Łazariewa. W 1942 roku Czyżewski jest represjonowany przez Stalina i zostaje zesłany do łagrów. Tam poznaje między innymi Aleksandra Sołżenicyna i prowadzi dalsze badania, a w latach 50. XX wieku jest na zesłaniu w Kazachstanie. Czyżewski umiera w 1964 roku. Cofnijmy się jednak na chwilę w czasie.

Badania Czyżewskiego a jony ujemne

W 1958 roku Czyżewski osiada w Moskwie, gdzie rozpoczyna pracę w laboratorium jonifikacji. To właśnie wtedy koncentruje się na pisaniu prac naukowych i książek popularnonaukowych, które przybliżają między innymi kwestie związane z leczniczym działaniem jonów ujemnych. Jednak badania nad nimi zaczynają się dużo wcześniej, bo już w 1918 roku. Czyżewski prowadził wtedy eksperymenty w swoim domowym laboratorium w Kałudze. To nie była żadna ważna miejscowość pod względem naukowym, a wręcz odwrotnie. Jednak to właśnie tam, w siedzibie Kałuskiego Towarzystwa Naukowego w 1919 roku, Czyżewski dał ważny dla medycyny wykład.

Dzięki eksperymentom w domowym laboratorium naukowiec odkrył, że ujemnie naładowane jony tlenu wpływają pozytywnie na najważniejsze funkcje ludzkiego organizmu. To jednak nie wszystko. Obserwacje i badania Czyżewskiego pokazały, że za sprawą jonów ujemnych nawet bardzo osłabione organizmy w krótkim czasie wracały do normalnego stanu fizjologicznych funkcji, krwi, tkanek i organów wewnętrznych. Jony ujemne stały się zatem ważnym orężem medycyny w walce z chorobami. O tym, jak poważnie zaczęto traktować te badania, świadczy fakt, że w 1931 roku zostało powołane naukowe laboratorium aerojonizacji w Moskwie, a świat naukowy zaczął mówić o medycynie elektronowej.

Jony ujemne i drogi oddechowe

Dzięki determinacji między innymi Aleksandra Czyżewskiego wiemy już dziś, że jony ujemne wpływają korzystnie na drogi oddechowe, system nerwowy (obniżają poziom hormonu stresu), poprawiają funkcje tarczycy, łagodzą alergię (obniżają poziom histaminy), zmniejszają migrenę, przyspieszają gojenie ran i oparzeń, korzystnie wpływają na poziom ciśnienia krwi i poprawiają koncentrację. W naszych czasach istotne jest także to, że jony ujemne likwidują zanieczyszczenie powietrza i duszący nasze miasta smog. Wszystko dlatego, że jony ujemne potrafią usuwać z powietrza cząstki submikronowe, które następnie osadzają się na podłodze lub ziemi.

Aby korzystać z dobroczynnego wpływu jonów ujemnych, należy zwiększyć ich ilość w swoim otoczeniu. Najprostsze i najwygodniejsze rozwiązanie to zaopatrzenie się w nowoczesne urządzenie, które potrafi generować takie jony. Takie aparaty nazywaną są generatorami jonów. Można ich używać równie dobrze w domach i mieszkaniach, jak i w aucie (wersja samochodowa generatora jonów to na przykład urządzenie Air Car).

Aleksander Czyżewski zajmował się w swojej pracy badawczej wieloma zagadnieniami i zjawiskami, ale dużą część swojego życia poświęcił właśnie jonom ujemnym. Próbował zrozumieć mechanizmy ich działania i chciał odkryć, jak można wykorzystać ich dobroczynny wpływ. Bez jego determinacji i ciekawości nie byłoby wielu późniejszych odkryć na temat jonów ujemnych, a przynajmniej mogłyby się znacznie opóźnić. Dlatego warto pamiętać o tak niezwykłym człowieku, jakim był bez wątpienia Aleksander Czyżewski.

Udostępnij:
Poprzedni ŻYWIENIE, RÓWNOWAGA KWASOWO-ZASADOWA I STRES OKSYDACYJNY 12 stycznia 2017 Następny Woda nasycona wodorem, a sportowcy 15 maja 2017
Podobnie wpisy z kategorii