Wróć do listy

Jonizacja, a nawilżacze

08 grudnia 2015
  • Artykuły o powietrzu

Nawilżacz powietrza NIE JEST jonizatorem powietrza!

Prawda i fałsz o jonizacji powietrza.

Codziennie w mediach możemy znaleźć liczne zamierzone lub niezamierzone błędne interpretacje na temat jonizacji powietrza, które wprowadzają w błąd klientów i robią zamieszanie. Należy więc stwierdzić, raz na zawsze, zarówno nawilżacz powietrza jak i lampa solna nie są jonizatorami.



Sprzedawcy często oferują nawilżacze powietrza jak jonizatory powietrza, ponieważ według nich te jonizują powietrze, są jednak w błędzie. Zobaczmy, dlaczego:

Jonizator powietrza IONEX jest urządzeniem elektrycznym, które dzięki specjalnej technologii wytwarza wysokie napięcie ( z 110V / 220V do 4500V). Jonizator IONEX posiada również element, który pozwala na wytwarzanie jonów ujemnych (najlepszy jest węgiel, ponieważ nie wytwarza ozonu). Wiele urządzeń jonizuje powietrze za pomocą metalowych igieł lub błony plazmatycznej ale w tym samym czasie wytwarza szkodliwy ozon! Wysokie napięcie wypycha jony ujemne z ostatniej ścieżki atomów (węgla, …). Elektrycznie ujemnie naładowany jon nie istnieje sam, bowiem wiąże się z cząstkami w powietrzu (na przykład pyłu, zapachami, alergenami, wirusami, bakteriami …) i dzięki grawitacji zmusza je do opadnięcia na podłoże, skąd nie mogą już się podnieść. Rezultatem jest w 100% czyste powietrze.

A jak działa nawilżacz?

Nawilżacz powietrza wydziela wilgoć w powietrzu. Cząsteczki wody (H2O) nie mają tendencji i możliwości do oczyszczania powietrza, ponieważ są one z natury stabilne i nie muszą wiązać się z innymi cząsteczkami w postaci jonów ujemnych. Napięcie powierzchniowe kropli nawet nie pozwala wiązać się z cząsteczkami powietrza!

Woda w zbiorniku nawilżacza ma temperaturę pokojową lub wyższą. Woda o temperaturze 40-50 stopni Celsjusza jest doskonałym miejscem do rozwoju bakterii a także idealnie je transportuje. Dlatego też w pokoju z nawilżaczem niezbędny jest (!) dobrej jakości jonizator powietrza, który poprzez dodawanie jonów ujemnych usuwa wszystkie bakterie, wirusy i zanieczyszczenia z powietrza.

Pamiętasz bakterię Legionella pneumophila? Najbardziej idealnym siedliskiem dla niej jest w woda. Nawilżacz jest więc idealną wylęgarnią bakterii i bez prawdziwej jakości jonizatora może być nawet niebezpieczny. Sprzedawcy proponują niekiedy nawilżacze z przyciskiem do jonizacji, ale w rzeczywistości nie ma tam elementu ( jak węgiel), który jest w stanie emitować jony ujemne w pokoju. Dlatego też często niedoświadczeni klienci traktują nawilżacze i jonizatory jako podobne urządzenia.

Lampa solna to nie jonizator.

Kolejnym produktem, który niektórzy producenci sprzedają jako jonizator powietrza, jest lampa solna. Nie jest to jonizator, ponieważ nie zawiera transformatora wysokiego napięcia, który umożliwia przenoszenie jonów ujemnych. Sama sól podobno zawiera 1000 jonów / cm3 (przykładowe dane podane przez producenta lampy solnej). W porównaniu z 45 milionami ujemnych jonów / cm3 na sekundę wytwarzanymi na wyjściu przez nasz jonizator powierza IONEX, ilość jonów ujemnych wytwarzanych przez solną lampę jest nieistotna. Oto informacje dla lepszego zrozumienia jonizacji powietrza: pojedynczy oddech palacza zużywa ponad tysiąc jonów ujemnych.

Pamiętaj: jony ujemne są generowane tylko wskutek silnego uderzenia lub pod wysokim napięciem. W naturze, są one wyzwalane przez piorun burzy, przez wodospady i fale rozbijające się o skały.

Prawda o czystym powietrzu.

Istnieje coraz więcej dużych, ciężkich i hałaśliwych urządzeń – uzyskujących czyste powietrze przez jego filtrowanie. Filtry w tych urządzeniach należy wymieniać co około sześć miesięcy. Niektóre z tych urządzeń są również błędnie określane jako jonizatory powietrza, chociaż nie emitują jonów ujemnych, po prostu oczyszczają powietrze przez filtry i usuwają z niego tylko większe cząstki. Nie są jednak w stanie usunąć najbardziej niebezpiecznych rakotwórczych submikronowych cząstek z gazów spalinowych, sadzy i bakterii, wirusów, odchodów roztoczy, kurzu i innych alergenów, itp. Mogą być one usunięte tylko przez jony ujemne. Jeśli mają one element jonizacji, kupujący powinien sprawdzić, czy nie emituje on także ozonu (należy unikać takich produktów) oraz sprawdzić także, jaka jest ilość jonów ujemnych na wyjściu z urządzenia. Aby znacząco oczyszczać powietrze w pomieszczeniu powinny być obecne miliony jonów ujemnych.

Filtry stanowią również niepotrzebne dodatkowe koszty, ponieważ trzeba je czyścić i wymieniać. Jednocześnie obecnie na rynku nie ma filtra, który byłby w stanie zatrzymać cząstki submikronowe. Nawet najlepsze na świecie filtry HEPA nie zatrzymają cząstek mniejszych niż 0,3 mikrometra. Ozonatory i jonizatory z igłą metalu lub osoczem nie są odpowiednie dla ludzi, ponieważ wydzielają szkodliwy ozon , którego należy unikać.

Najlepszym jonizatorem powietrza jest jonizator ze szczotką węglową IONEX, który emituje największą ilość jonów ujemnych i nie wytwarza szkodliwego ozonu.

Teraz wysokiej klasy jonizator IONEX jest dostępny w Polsce.
Możesz go kupić tutaj.
Twoje zdrowie jest tego warte!

Udostępnij:
Poprzedni BAZA WIEDZY: Działanie przeciwnowotworowe zredukowanej wody alkalicznej 13 listopada 2015 Następny Jony ujemne 03 lutego 2016
Podobnie wpisy z kategorii